NYHET

Regionaktuellt v 11 2026
Veckobrev från Ewa-May Karlsson Centerpartiet Region Västerbotten.
Vårsolen har visat sig under veckan och ger oss energi när det idag är exakt sex månader kvar till valdagen.
Kampanj på Umeå universitet
Eftersom det är valår gäller det att få till så många aktiviteter som möjligt där vi träffar väljare. Madelaine Jakobsson gjorde kommunbesök i Umeå och då passade jag, Malin och Celia på att göra veckans kampanjinsats på universitetet. Vi delade ut flygblad till studenter för att samla besökare till Madelaines öppna träff senare på dagen.
Regionstyrelsen
Vid veckans regionstyrelse fick vi besked om att likviditeten under januari var – 57 miljoner kronor. Jag ställde en rak fråga om hur likviditeten ser ut idag. Dessvärre kunde inte ekonomidirektören ge ett rakt svar på frågan, utan hänvisade till att Region Västerbotten lånar när pengarna är slut. Likviditeten beskrivs som ointressant. Det här sättet att hantera våra gemensamma pengar gör mig upprörd. Hur ska vi politiker kunna ta ansvar för att fatta kloka beslut när vi inte kan få en transparent redovisning av hur ekonomin ser ut. Jag försöker fostra mina barnbarn att förstå att när pengarna är slut, är pengarna slut. Region Västerbotten agerar som att våra skattepengar är ett No Limit-kreditkort. Glädjande i situationen är ändå att vi blev lovade att få en kontinuerlig likviditetsuppföljning under året.
Trots att läget i regionen är svårt ekonomiskt och även personalmässigt så fortsätter trenden med korta möten och dagordningar på regionstyrelsen.
Kandidatutbildning
När jag var på kretsstyrelsemöte i Vindeln i onsdags, så träffades många andra centerpartistiska regionkandidater på ett digitalt möte om regionalutveckling. Vi satsar tid nu i början av valrörelsen för att stärka kunskapen om regionen och vilka frågor som vi kan påverka politiskt i regionens olika verksamheter med en serie kandidatutbildningar. Glädjande så är det stort deltagarintresse.
Möte med Vårdförbundet
I veckan bjöd Vårdförbundet Västerbotten in Centerpartiet, Liberalerna och Kristdemokraterna till ett samtal om situationen för deras medlemmar i Region Västerbotten. Malin Svensson deltog från oss och berättar att samtalen så klart handlade mycket om arbetsmiljö, lön, arbetstid, hur medlemmarna upplever att ledningen fungerar och Cosmic. Vi har sett tidningsrubriker om chefer som får kritik för att inte bidra till en god arbetsmiljö och det är en bild som också förmedlas av Vårdförbundet. Det är inte helt enkelt att komma åt ledningsstrukturerna med politiska beslut, eftersom det ytterst är tjänstepersonsledningen som ansvarar. Det vi däremot kan göra är att föregå med gott exempel som politiska ledare och sätta tonen för vilket ledarskap vi förväntar oss från resten av organisationen.
Hälsningar
Ewa-May Karlsson