Gå till innehåll

NYHET

Ewa-May Karlsson klädd i ljusa kläder står med händerna framför sig. I bakgrunden syns en tegelvägg.

Regionaktuellt v 20

Veckobrev från Ewa-May Karlsson, gruppledare för Centerpartiet Region Västerbotten.

Hoppas att ni har en härlig långhelg och hinner göra det där som ska göras i skogen, på vedbacken eller i trädgården. För egen del så har jag förberett för att det ska komma hantverkare och fixa till altanen.

Skogsnolia

Förra helgen fick hälso- och sjukvård stå tillbaka för en av de viktigaste näringarna vi har i länet: skogen. Deltog under Skogsnolias första dag i Centerpartiets monter och det var riktigt tydligt att vi hade satsat mest av alla partier, både sett till politiken om skogen och till engagemanget i montern. Kul att sätta ribban och se om det har någon påverkan på de andra partierna inför kommande mässor och marknader. Roligt med alla människomöten där det bekräftas att skogen är viktig för oss västerbottningar.

Invigning av Dorotea sjukstuga

I måndags invigdes Dorotea sjukstuga. Maria Kristoffersson och Urban Larsson var två centerpartister på plats.

Så här beskriver Region Västerbotten invigningen i ett pressmeddelande på regionens hemsida: ”Region Västerbotten och Dorotea kommun har sedan 2015 arbetat för att samordna resurser och lokaler, med målet att göra vården mer tillgänglig och närmare för invånarna. Projektet har mött flera utmaningar, bland annat pandemi, kostnadsfrågor och att hitta lösningar som passar alla verksamheter, men nu är visionen förverkligad. Hälsocentral, tandvård och kommunal vård- och omsorg är nu samlade under samma tak, vilket öppnar för nya samarbeten och ökad tillgänglighet för Doroteaborna.”

Maria Kristoffersson riktar på sociala medier ett tack till ockupanterna som mellan 2012 och 2015 kämpade för att få behålla sjukstugan och lyfter också oron att få rätt kompetenser på plats för att vården ska fungera, till exempel tandläkare.

Kick-off för nästa budgetår

I tisdags träffades politiker från nämnder, styrelser och beredningar tillsammans med tjänstepersoner för att få en gemensam bild av det ekonomiska läget i Region Västerbotten inför att budgeten för 2027 ska sättas. I underlagen markeras det att dessa är politiskt oberoende.

Inför 2026 så valde majoriteten i Region Västerbotten att höja skatten med 50 öre. Det innebär ökad skatteintäkt på ca 400 miljoner kronor. I tisdags fick vi besked om att den skatteökningen redan är förbrukad. Förutsatt att fonderna går bra 2026 så blir det minus 200 miljoner kronor i resultat 2026. Inför 2027-28 anser tjänstemännen att det krävs besparingar på 150 miljoner kronor per år. Hälso- och sjukvårdsnämnden har den största budgeten och kommer behöva minska kostnader med 107 miljoner kronor. Regionstyrelsen ska spara 36 miljoner. Regionala utvecklingsnämnden har en mindre budget och där blir besparingen 7 miljoner kronor det kommer ge kännbara konsekvenser på ordinarie verksamhet och i den verksamhet där man idag samverkar med andra.

Det fullkomligt flödar ut pengar ur hälso- och sjukvården i Region Västerbotten och det behövs ett politiskt styre som drar i handbromsen på rätt ställen. Skattehöjningen är redan uppäten, inga åtgärder är ännu beslutade i HSN för att åtgärda det stora underskott verksamheten har för detta år. Skrämmande passivitet och brist på krisinsikt i ledningen.

Hälsningar
Ewa-May Karlsson

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress