
Att föda i Norge, ett alternativ för kvinnor i fjällvärlden?
Interpellation inlämnad 2023-03-26 till Hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande av Håkan Andersson.
Att föda i Norge, ett alternativ för kvinnor i fjällvärlden?
Möjligheten för inlandets kvinnor att föda i Norge togs upp i samband med att Hälso- och sjukvårdsnämnden tog politiskt beslut att förlossningen i Lycksele ska hållas stängd till dess att den på ett patientsäkert sätt kan återstarta. Ifall en havande kvinna åker över till Norge för att föda kommer hon nog att få hjälp. Detta baserat på Nordens öppna gräser och att vi har generella samarbeten. Det innebär dock inte att den födande kvinnan nödvändigtvis tas emot med öppna armar.
Möjligheten att föda i Norge är inget som havande i fjällvärlden informeras om. För att det ska bli ett realistiskt alternativ borde vi väl ha ett formaliserat samarbete med regionens norska motsvarighet? Dessutom borde de havande mödrarna informeras om möjligheten och vad det innebär.
Därför ställer Centerpartiet följande frågor:
- Anser du att det i dagsläget är ett realistiskt och trovärdigt alternativ, för kvinnor i fjällvärlden att föda i Norge?
- Kan du tänka dig att formalisera samarbete med regionens norska motsvarighet?
- På vilka sätt tycker du att havande i fjällvärlden bör informeras om möjligheten att föda i Norge?
Håkan Andersson, Centerpartiet