NYHET

Skola, äldreomsorg och klimatet i fokus 2025
NYHET. Idag presenterade vi i Västeråsmajoriteten (S, KD, C, V) budgeten för 2025. I vårt tredje gemensamma budgetförslag satsar vi framför allt på skolan, äldreomsorgen och klimatet.
Årsplanen 2025 präglas, precis som tidigare årsplaner, av det osäkra och ansträngda ekonomiska läget i Sverige och omvärlden. Men den fallande inflationen, flera år med starka resultat och en stark befolkningsökning ger ändå utrymme för satsningar.
– Trots det fortsatt tuffa och osäkra ekonomiska läget innehåller budgeten för 2025 inga besparingar. I stället kompenseras nämnderna fullt ut för nästa års kostnadsökningar, vilket vi så klart är väldigt glada över att kunna göra, säger Vicki Skure-Eriksson (C), kommunalråd.
Majoritetens största satsning är ett lönelyft för lärare och en höjning av kvaliteten i hemsjukvården och hemtjänsten. Och så satsas det givetvis på klimatarbetet.
– 5563 dagar. Så långt är det kvar till Västerås senast ska nå nettonollutsläpp. Det är ett tufft mål och inget kommunen eller enskilda företag eller organisationer kommer att klara av på egen hand. Därför växlar vi nu upp klimatarbetet ytterligare, med fokus på att stärka samverkan. Ska vi få ner utsläppen, nå kommunens klimatmål och leva upp till de globala målen i Agenda 2030 så måste vi samarbeta, sa Vicki Skure-Eriksson.
Tio av Västeråsmajoritetens satsningar i årsplanen för 2025
- Lönelyft för lärare, 29 miljoner kronor
- Ökad kvalitet inom hemsjukvård och hemtjänst, 15 miljoner kronor
- Klimatsatsningar, 7 miljoner kronor
- Sänkta taxor i kollektivtrafiken för barn och unga, 3 miljoner kronor
- 1 000 feriepraktikplatser för barn och unga, 3 miljoner kronor
- Trygga stråk, 2 miljoner kronor
- Pilotprojekt: Växla skolskjuts mot mer kollektivtrafik, 4 miljoner kronor
- Ökat evenemangsstöd, 3 miljoner kronor
- Satsning på underhåll, 10 miljoner kronor
- Fler medborgarkontor, 2 miljoner kronor
Årsplan tas i kommunfullmäktige 26 oktober.
Läs hela årsplanen här