Gå till innehåll

NYHET

Regionaktuellt v 33 2025

Veckobrev från Ewa-May Karlsson Centerpartiet Region Västerbotten.

Med denna vecka så är den politiska höstterminen i gång efter en varm och skön sommar som jag till stor del spenderat i skuggan under äppelträden tillsammans med maken. Några utflykter runt om i vårt fina län har det också blivit, det har varit trevligt.

Uppstart med regiongruppen

Det märks att det närmar sig nomineringstider och en valrörelse. För egen del är många luckor i kalendern fyllda med valberedningsarbete inför partiets ordinarie partistämma i höst och när jag var i väg på ett sådant möte, träffades regiongruppen och startade upp hösten och vårens arbete med att börja strukturera regiongruppens politik inför valet. Vår politiska sekreterare Malin hälsar från mötet att gruppen hade konstruktiva diskussioner som utmanade till att tänka nytt om regionens svåra utmaningar med ekonomi och kvalitet i verksamheten. Vi kommer fortsätta och utveckla dessa diskussioner under hösten.

Nätverksträff med Norrlands fyrklöver

Onsdag och torsdag träffades regionnätverket Norrlands fyrklöver i Umeå för nätverksträff med regionpolitiker från Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland och Jämtland Härjedalen. Under den här mandatperioden har vi fördjupat samverkan för att dra nytta av att dela perspektiv med varandra, fördjupa kunskaperna om de delar av regionernas verksamheter som vi har tillsammans och på ett klokt sätt samla oss utifrån de roller vi har i olika sammanhang, innanför och utanför våra regioner. Denna gång gjorde vi tre studiebesök, på Cancercentrum, Svenskt Ambulansflyg och Norrtåg. Alla tre verksamheter som våra fyra norra regioner på ett eller annat sätt har nytta av eller ansvarar för.

Studiebesök på Cancercentrum

Norrlands fyrklöver träffade Maria Liljeholm, verksamhetschef och Marie Sjögren, biträdande verksamhetschef på Cancercentrum Västerbotten. Cancercentrum Västerbotten är norra Sveriges centrum för behandling av tumörsjukdomar och cancerforskning och tar emot patienter från de fyra nordligaste länen. Kliniken består av onkologi, hematologi, forskning, strålbehandling och palliativ medicin. Maria beskriver det viktiga uppdraget att klara av att balansera patienternas behov här och nu med behovet att upprätthålla forskning och utveckling. Kliniken ska tillhandahålla likvärdig och tillgänglig cancervård med spets och bredd, samt forskning och utveckling.

Cancer har blivit en folksjukdom, där det är betydligt vanligare än tidigare att leva länge med sjukdomen. Det som tidigare var en sjukdom som de flesta dog av, har blivit en kronisk sjukdom man kan leva länge med förutsatt att man fortsätter får vård med bromsmediciner. Den utvecklingen, tillsammans med att vissa patienter har fler än en cancerdiagnos har ökat omfattningen på cancervården.

Idag jobbar de mycket med att förändra hur cancervården utformas. Tidigare gavs all vård på Cancercentrum på NUS, men idag är det vanligare att stora delar av vården ges på hemsjukhuset och i hemmet. Ett av medskicken verksamhetscheferna gav till oss var att det är viktigt att tänka på den ökade hemsjukvården eller öppna vården, då de ser en risk med att fastna i antalet vårdplatser. Dagens vård är inte uppbyggd kring vårdplatser på samma sätt som tidigare, framför allt inte inom cancervården. De beskriver att de har haft 78 vårdplatser och idag fungerar med 40 vårdplatser i kombination med andra lösningar, vilket är hemsjukvård, vård på hemsjukhus eller boende på patienthotellet Björken med stöd av Oasens kontaktsköterskor.

Nu önskar jag er en trevlig helg och hoppas att det finns lite sommarväder kvar att njuta av.

Hälsningar

Ewa-May Karlsson

Läs Regionaktuellt som PDF här.

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress