Gå till innehåll

NYHET

Regionaktuellt v 36 2025

Veckobrev från Ewa-May Karlsson, Centerpartiet Region Västerbotten.

Denna vecka inleddes med det sorgliga beskedet att Solveig Granberg inte finns med oss längre. Solveig var Centerkvinnornas givna ledare i Västerbotten och förtroendevald i Umeå kommun. För mig var Solveig en person som alltid fanns där när man behövde hjälp. Kan Centerkvinnorna hjälpa till med en kampanj? Självklart, sa Solveig och kom med en kompis. Det är svårt att fatta att hon inte finns med oss längre och jag sänder mina varmaste tankar till hennes kära familj i deras saknad och sorg.

Solveigs begravning hålls fredag den 26 september kl 10:00 i Tavelsjö kyrka alla som vill delta och hedra hennes minne är välkomna.

Seniormässan

I onsdags deltog jag på Seniormässan i Umeå. Centerpartiets monter var välbesökt och burken med kottar räknades så mycket att våra svarslappar tog slut. Det stundande kyrkovalet var tillsammans med Seniornätverkets frågor i fokus. Men självklart pratade vi både brister i äldreomsorgen Umeå kommun och situationen inom hälso- och sjukvården i regionen. Det känns som att mässan väl fyller sin roll som viktig informationsspridare och mötesplats.

Rapport från regionala utvecklingsnämnden

Carina Sundbom, vår ledamot i Regionala utvecklingsnämnden rapporterar från septembermötet, som hade en ovanligt kort dagordning. Det var uppföljning av ekonomin, som visar att nämnden följer budget, men för kollektivtrafiken beräknas underskott landa på ca 13 miljoner kronor.

Några remissvar behandlades. En remiss handlade om "Kreditgarantier för lån till anordnande av nya bostäder i etablerings- och omställningskommuner" och det verkar vara ett bra förslag för att främja bostadsbyggandet.

Remissen "Energi- och klimatstrategi" fick däremot många synpunkter. Dels från regionala utvecklingsförvaltningen som bland annat saknade prioriteringar, västerbottniskt fokus och svaret har inte arbetats fram tillsammans med Region Västerbotten. Här yrkade Centerpartiet
(tillsammans med M och KD) på tillägg i svaret om bil som fortskaffningsmedel, jordbruket och livsmedelsproduktion och om skogens kollagring. M och KD yrkade även på att man borde planera för att etablera kärnkraft även i norra Sverige, vilket centerpartiet inte följde. SD yrkade avslag på hela svaret.

Centerpartiet har lämnat in ett initiativ i mars om att "Stötta företag med språk- och introduktionsanställningar. Den blev "besvarad" med anledning av att regionen har gjort mycket för att stötta företag. Jag tryckte på för bifall, att det kan behövas mer insatser för att ta tillvara de från andra länder som finns i länet och som vill stanna, arbeta och bo här men inte kan tala svenska, och därmed har det svårt att få anställning. SD yrkade avslag på initiativet.

Hälso- och sjukvårdsnämndens sammanträde

Även hälso- och sjukvårdsnämnden har haft sammanträde i veckan. Håkan Andersson rapporterar att dagordningen även där var ovanligt kort och nämnden bjöd inte in till någon pressträff efter sammanträdet.

Vi har tidigare i alliansen reflekterat över att behoven av åtgärder för att komma till rätta med regionens situation inte går hand i hand med beslut och strategiska diskussioner på nämndsammanträden och styrelsemöten, vilket så här långt verkar fortsätta även denna termin och med tanke på det stundande valåret lär det tyvärr inte förändras till det bättre.

Kyrkovalet

Vill uppmuntra er alla som är medlemmar i Svenska kyrkan att mobilisera inför valet den 21/9.

Förtidsröstningen startar redan nu den 8/9 och varje röst är så värdefull. Rösta själva och försök även få släkt och vänner att göra detsamma.

Hälsningar

Ewa-May Karlsson

Läs Regionaktuellt som PDF här.

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress