Gå till innehåll
Två kollegor (en äldre och en yngre) står vid en arbetsstation och tittar på något tillsammans

Skola som leder till jobb

Centerpartiet vill att skolan ska vara en tydlig väg till jobb och framtidstro. Genom att anpassa utbildningar efter arbetsmarknadens behov, stärka kopplingen till näringslivet och uppmuntra entreprenörskap, skapar vi en skola där fler unga får jobb, företag kan växa och hela Sverige blir mer konkurrenskraftigt.

Centerpartiet vill

  • Öka platserna på natur- och yrkesprogrammenGe fler unga chansen att lära sig om företagande och starta UF-företag.
  • Stärka kopplingen mellan skola och näringsliv genom bättre studievägledning.

En skola som inte leder till jobb är ett misslyckande

Idag saknar många företag personal med rätt kompetens, samtidigt som tusentals unga går ut skolan till arbetslöshet. Denna obalans, där utbildningar inte matchar de jobb som faktiskt finns, skapar utanförskap och bromsar Sveriges tillväxt. Många elever väljer program utan att veta vilka dörrar de öppnar – eller stänger.

Centerpartiet vill bygga broar mellan klassrummet och arbetslivet. Skolan ska ge unga verktygen att förverkliga sina drömmar, oavsett om det är att få sitt första jobb, starta eget företag eller studera vidare. En utbildning ska vara en biljett till framtiden, inte en återvändsgränd.

Vad tycker Centerpartiet om skola och jobb?

Centerpartiet anser att en bra utbildning är nyckeln till frihet och självförsörjning. Skolan ska inte vara en isolerad ö utan ha en tydlig koppling till det senare arbetslivet.

Centerpartiets politik bygger på att:

  • Utbildning ska vara relevant. Programutbudet måste spegla de behov som finns på arbetsmarknaden, både idag och i framtiden.
  • Samverkan är avgörande. Ett nära samarbete mellan skolor, företag och offentlig sektor skapar bättre förutsättningar för praktik, lärande och jobb.
  • Entreprenörskap stärker individen. Att lära sig ta initiativ och omsätta idéer i handling ger unga värdefulla kunskaper för hela livet.

Vad föreslår Centerpartiet för att skolan ska bli mer relevant för arbetsmarknaden?

Centerpartiet vill att skolan ska vara en tydlig väg till jobb. Det förutsätter nära samarbete mellan skola och arbetsliv och att utbildningarna är anpassade efter det som efterfrågas på arbetsmarknaden.

Centerpartiet vill:

  • Anpassa gymnasieskolans utbud så att fler platser skapas på yrkes- och de naturvetenskapliga programmen, där jobben finns.
  • Införa en möjlighet att söka till yrkesprogram via yrkesprov, så att även elever som saknar godkänt betyg i ett kärnämne får en chans till utbildning och jobb.
  • Stärka och tidigarelägga studie- och yrkesvägledningen så att den blir en naturlig länk mellan skola och arbetsliv genom hela skoltiden.
  • Göra entreprenörskap och UF-företagande till en självklar del av undervisningen på fler program i både grund- och gymnasieskolan.

Hur påverkar detta unga, företag och Sverige?

När utbildning leder till jobb stärks hela samhället. För unga innebär det en tryggare start på vuxenlivet, minskad risk för utanförskap och större möjligheter att forma sin egen framtid.

För företagen innebär det att de kan hitta den kompetens de behöver för att växa och anställa fler. För Sverige som land betyder det ökad konkurrenskraft, lägre ungdomsarbetslöshet och en bättre fungerande arbetsmarknad där fler kan bidra.

Talesperson:

Niels Paarup-Petersen

Utbildnings-, migrations- och integrationspolitisk talesperson samt talesperson för cybersäkerhet och digitalisering

Kontakta mig

på min profilsida

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress