Karlshamn
Centerpartiet lokalt
  • / Förtroendevalda i Karlshamns kommun

Förtroendevalda i Karlshamns kommun

Mandat perioden 2018-2020

KOMMUNALA BOLAG

 Stadsvapnet

  • Ola Persson ledamot
  • Mats Bondesson ledamot

 Karlshamnsbostäder AB

  • Ola Persson ordförande
  • Markus Lindberg ledamot

 Karlshamn Energi AB

  • Per-Ivar Johansson 1 vice ordförande

 Karlshamn Hamn AB

  • Gert Åkesson 1 vice ordförande

VMAB

  •  Mats Bondesson ordförande

ÖVRIGT

Kommunledningen

  • Mats Dahlbom samordnare utbildningsnämnd.
  • Marco Gustavsson samordnare landsbygdsfrågor

Gruppledare

  • Mats Dahlbom ordinarie
  • Marco Gustavsson vice

V Blekinge Räddningstjänst

  • Ola Persson ledamot

Miljöförbundet Blekinge Väst

  • Gertrud Ivarsson 1 vice ordförande
  • Per-Ivar Johansson ersättare

Arvodesgruppen

  • Marco Gustavsson ledamot

Festivalgruppen

  • Sofie Ekenberg ledamot

J Ingemanssons Fond Mörrum och Elleholm

  • Marco Gustavsson ordförande
  • Maria Hjelm Nilsson ersättare

Skottsbergska Gården

  • Lena Häggblad ledamot

Netport Styrelse

  • Mats Dahlbom ersättare

G Borgströms Fiskefond

  • Marco Gustavsson ledamot

Nämndeman

  • Kerstin Mattisson

Huvudman K Sparbank

  • Ola Persson
  • Mats Dahlbom

Huvudman Å Sparbank

  • Per-Ivar Johansson,
  • Ann Jonasson
  • Bengt Larsson

 

KOMMUNALA NÄMNDER och fullmäktige

Kommunstyrelse

  • Mats Dahlbom 1 v ordf
  • Marco Gustavsson ledamot
  • Sofie Ekenberg ersättare

Kommunstyrelse AU

  • Mats Dahlbom ledamot
  • Marco Gustavsson ersättare

 Kommunfullmäktige

  • Gertrud Ivarsson 1 vice ordförande
  • Marco Gustavsson ledamot
  • Mats Dahlbom ledamot
  • Ola Persson ledamot
  • Lena Häggblad ledamot
  • Per-Ivar Johansson ersättare
  • Sofie Ekenberg ersättare
  • Mats Bondesson ersättare

 BUS-nämnd

  • Sofie Ekenberg 1 vice ordförande
  • Markus Lindberg ersättare

 Byggnadsnämnd

  • Mats Bondesson v ordf

Teknik och Fritidsnämnd

  • Mats Dahlbom ordförande
  • Henrik Häggblad ledamot
  • Maria Hjelm Nilsson ersättare

 Gymnasienämnd

  • Maria Hjelm Nilsson ledamot 

 Kulturnämnd

  • Lena Häggblad ledamot
  • Jessica Persson ersättare

 AV-nämnden

  • Ankie Boklund ledamot

 Valnämnd

  • Per-Ivar Ivarsson ledamot
  • Ola Persson ersättare

 Omsorgsnämnd

  • Inger Åkesson ledamot
  • Britt-Marie Larsson ledamot
  • Nils Sjöström ersätttare

Revisor

  • Thomas Nilsson

Överförmyndarnämnden

  • Lena Häggblad 1 vice ordförande