Hedemora
Centerpartiet lokalt
  • / Kandidater till valet

Kandidater till valet



Kommunlista
  1. Christina Lundgren, 64 år, Företagare, Bengtsbo
  2. Owe Ahlinder, 72 år, Ingenjör, Hedemora
  3. Leif Hedlund, 63 år, Elektriker/lantbrukare, Djusa
  4. Lillemor Gunnarsson, 67 år, Företagare, Hedemora
  5. Erica Drugge, 43 år, Lärare, Backa
  6. Mikael Gotthardsson, 43 år, Civilingenjör, Västerby
  7. Karin Perers, 52 år, Butiksbiträde, Österby
  8. Anette Granegärd, 59 år, Företagare, Hedemora
  9. Catharina Wahlert, 42 år, Personalchef, Näs Kungsgård
  10. Robin Gossas, 30 år, Bantekniker, Smedby
  11. Mats Byléhn, 57 år, Lantbrukare, Stjärnsund
  12. Ida Kortesmäki, 35 år, Fritidsledare, Hedemora
  13. Michael Stenius, 38 år, Konstnär/tatuerare, Hedemora
  14. Eva Aspnäs, 48 år, Företagare, Övernora
  15. Maj Hermansson, 61 år, Hälsoentreprenör, Örängarna
  16. Joakim Nordström, 47 år, Civilingenjör, Örängarna
  17. Pirjo Gustafsson, 60 år, Företagsutvecklare, Norshyttan
  18. Linnea Axfeldt, 40 år, Produktionsplanerare, Hedemora
  19. Birgitta Spjut, 69 år, Företagare, Hedemora
  20. Bert Jonsson, 52 år, Murare, Garpenberg
  21. Roland Kols, 69 år, Pensionär, Pershyttan
  22. Owe Åberg, 73 år, Lantbrukare, Koberga
  23. Mona Geprägs, 43 år, Skogsmästare, Övernora
  24. Annika Ruth, 44 år, Koordinator, Garpenberg
  25. Lena Grönvalls, 63 år, Sekreterare, Hedemora
  26. Lars G Norman, 69 år, Ingenjör, Myckelby
  27. Anders Olsson, 54 år, Utredare, Smedby
  28. Ulla-Britt Aura, 55 år, Husdjurstekniker, Plogsbo
  29. Mikael Higberg, 43 år, Musiklärare, Backa
  30. Kerstin Tommila, 46 år, Ekonom, Garpenberg
  31. Karin Higberg Sörensdotter, 40 år, Föreståndare Kulturskolan, Västerby
  32. Hans Berglund, 67 år, Maskinist, Hedemora
  33. Inga-Stina Matsson, 81 år, Pensionär, Persbo
Landstings-/Regionlista
  1. Sofia Jarl, Gagnef
  2. Anna Hed, Mora
  3. Jonny Jones, Rättvik
  4. Göte Persson, Falun
  5. Christina Bröms, Mora
  6. Linda Zetterström, Borlänge
  7. Mikael Thalin, Orsa
  8. Sara Persson, Avesta
  9. Pär Kindlund, Malung-Sälen
  10. Anette Granegärd, Hedemora
  11. Oscar Sjökvist, Borlänge
  12. Joakim Storck, Falun
  13. Kjell Tenn, Älvdalen
  14. Gunilla Berglund, Avesta
  15. Niclas Bodin, Säter
  16. Annika Simm Eriksson, Vansbro
  17. Tommy Hafvsdalen, Falun
  18. Mauritz Bropetters, Ludvika
  19. Agneta Ängsås, Falun
  20. Mats Fogelström, Leksand
  21. Adam Carlsson, Smedjebacken
  22. Mohamed-deeq Barkhadle, Ludvika
  23. Torbjörn Ulriksen, Mora
  24. Ulrika Liljeberg, Leksand
  25. Daniel Drugge, Falun
  26. Per-Anders Westhed, Falun
  27. Joanna Stridh, Rättvik
  28. Mathias Westin, Falun
  29. Fredrik Jarl, Gagnef
  30. Dan Westerberg, Falun
  31. Owe Ahlinder, Hedemora
  32. Karin Örjes, Borlänge
  33. Anneli Hultgren, Vansbro
  34. Michael Arvidsson, Säter
  35. Jan Spånberg, Älvdalen
  36. Mohamed Abdi Mohamoud, "Fanax", Borlänge
  37. Lillemor Gunnarsson, Hedemora
  38. Johanna Hallin, Gagnef
  39. Kristina Lundgren, Hedemora
  40. Jan Segerstedt, Orsa
  41. Kenneth Dahlström, Leksand
  42. Anders Lundin, Vansbro
  43. Jan-Olof Källström, Avesta
  44. Stina Munters, Vansbro
  45. Lars-Olov Liss, Vansbro
  46. Bernt Westerhagen, Orsa
  47. Karin Bogg, Älvdalen
  48. Mikael Gotthardsson, Hedemora
  49. Agneta Åhs-Sivertsen, Malung-Sälen
  50. Jan Olof Karlsson, Ludvika
  51. Jan Gustafsson, Smedjebacken
  52. Håkan Jansson, Smedjebacken
  53. Britt-Marie Romlin, Falun
  54. Anders Ors, Falun
Riksdagslista
  1. Peter Helander, Mora
  2. Ulrika Liljeberg, Leksand
  3. Per-Anders Westhed, Falun
  4. Sol Höglund, Falun
  5. Camilla Andersson Sparring, Falun
  6. Michael Arvidsson, Säter
  7. Sofia Jarl, Gagnef
  8. Mohamed Abdi Mohamoud, "Fanax", Borlänge
  9. Mikael Thalin, Orsa
  10. Anna Hed, Mora
  11. Christina Bröms, Mora
  12. Joakim Storck, Falun
  13. Stina Munters, Vansbro
  14. Annette Riesbeck, Rättvik
  15. Sara Persson, Avesta
  16. Oscar Sjökvist, Borlänge
  17. Johanna Hallin, Gagnef
  18. Kjell Tenn, Älvdalen
  19. Dan Westerberg, Falun
  20. Gunilla Berglund, Avesta
  21. Agneta Ängsås, Falun
  22. Pär Kindlund, Malung-Sälen
  23. Mauritz Bropetters, Ludvika
  24. Jan Spånberg, Älvdalen
  25. Torbjörn Ulriksen, Mora
  26. Mathias Westin, Falun
  27. Anders Lundin, Vansbro
  28. Agneta Åhs-Sivertsen, Malung-Sälen
  29. Torbjörn Högberg, Ludvika
  30. Tommy Hafvsdalen, Falun
  31. Pär Fritjofsson, Rättvik
  32. Jan-Olof Källström, Avesta
  33. Jan Olof Karlsson, Ludvika