Kommunens ekonomi
Ett signum för Centerpartiet är sedan lång tid tillbaka ekonomisk måttfullhet och stor respekt för att det är medborgarnas skattemedel som en kommun har att hantera. Linköpings kommun växer och har ökat sin befolkning nästan varje år sedan 1970-talet, från drygt 100 000 till 160 000 hösten 2018. En bit in på 2030-talet, ungefär samtidigt som Ostlänken tas i drift, kommer sannolikt 200 000 personer att bo i kommunen och det finns beredskap i form av planer och mark för 250 000. Det finns stora planer i hur staden ska växa och hur vi alla skall få plats i kommunen. Samtidigt ligger stora ekonomiska utmaningar i detta.
För oss är det då viktigare att vi gör rätt saker än att det går väldigt fort. De rätta besluten kan vara dyrare än alternativen. I klartext innebär det att vi vill att kommunen gör de investeringar som är rätt för kommunens utveckling, trots att det bästa alternativet kanske är dyrast, och att detta delvis får finansieras genom att något dämpa takten i investeringarna i övrigt.
Vi ska självklart fortsätta att bygga ut välfärden när kommunen växer. Investeringar skall ske med återhållsamhet till vad som är nödvändigt och med hänsyn till kommunmedborgarnas bidrag i form av skattepengar. En effektiv lokalanpassning i all kommunal verksamhet är av största vikt för att skattepengar skall kunna användas till personal och verksamheter istället för byggnader.
De kommunägda bolagen i Linköping är välskötta och skapar stora värden för invånarna i Linköpings kommun. Utdelningarna ur bolagen bidrar till att hålla kommunalskatten nere, till gagn för kommunens invånare. Bolagen skapar emellertid också helt andra värden och som kommer kommunens invånare till del; exempelvis klimatnytta, bostäder och företagsutveckling. För oss är det mycket viktigt att utdelningarna ur bolagen hålls på en nivå som ligger på samma nivå som uttag ur liknande bolag på den konkurrensutsatta marknaden. Uttagen ska inte vara så stora att det kan uppfattas vara dold beskattning av kommunens invånare. Om uttagen ur bolagen ökar på ett sådant sätt att de hotar deras förmåga att göra stora investeringar för att t.ex. nå våra uppsatta klimatmål, så kommer vi att verka för att stoppa ökade uttag.
Med våra bärande principer lovar vi att ha medborgarnas intressen för ögonen i allt vi gör och vill göra i Linköpings kommun. Att fortsatt ha en låg kommunalskatt är också viktigt för oss. Vi måste värna om våra medborgares pengar och de måste gå till rätt saker. Det är bättre att se över kommunens kostnader och effektivisera än att varje gång det behövs pengar höja skatten.
Vi vill under nästa mandatperiod
- att kommunen koncentrerar sig på kärnverksamheten, för att ha en hållbar ekonomi
- att kommunen har som övergripande mål att våra kommuninvånare har det bra och får en god välfärd, kultur och fritid och en hållbar framtid
- ha en ansvarsfull ekonomi som inte skuldsätter kommande generationer – varje generation ska stå för sina egna kostnader
- inte höja skatten