Vårt förslag: ett maritimt centrum

Utan havet hade vi inte haft Göteborg, ändå har vi inte en samlad plats för vår sjöhistoria. Det vill vi ändra på. Samtidigt har vi ett guldläge att förändra stadsbilden vid Amerikakajen som trots att det ligger väldigt centralt går många förbi. Därför vill vi att det ska skapas ett maritimt centrum där i takt med att Stena Line, som ligger precis intill, flyttar till Arendal.

Stenas flytt frigör markutrymme för annan stadsutveckling, vilket inkluderar platser som skapar liv och rörelse. Vid Stigberget anläggs en station på den nya spårvägslänken mellan Lindholmen och Linnéplatsen, vilket tillsammans med en möjlig metrobusstation på Oscarsleden/boulevarden gör platsen mycket enkel att nå.

– Här har Göteborg en helt unik chans att skapa något fantastiskt som både skapar jobb och ännu ett skäl att resa hit, som samtidigt knyter an till en viktig del av sjöhistorien som vi har ett ansvar för att vårda, säger AnnaSara Perslow (C), vice gruppledare.

Idéen är att skapa en samlad plats, exempelvis för Maritiman och en hemmahamn för Ostindiefararen, men också andra verksamheter.

– Vi behöver ta ett helhetsgrepp när Stena flyttar och här finns ju fantastiska möjligheter att skapa ett slags maritimt centrum med en direkt koppling till Sjöfartsmuseet, säger Emmyly Bönfors (C), kommunalråd.

Vilka verksamheter som kan bindas ihop och vilka nya som kan uppstå, vet vi inte idag. Men vi har ett par förslag som hade kunnat vara aktuella.

Sjöfartsmuseet Akvariet – ett kulturhistoriskt nav

Sjöfartsmuseet Akvariet, som invigs i december i år skildrar vad som händer under, ovan och vid havsytan. Om sjöfartens framväxt, hamnstaden utveckling och om havet. Ett utmärkt centrum att bygga vidare kring och skapa ett levande kajstråk där den sjöhistoriska kulturen blandas med vår tids pulserande stadsliv. Vi vill vända ansiktet mot den största tillgången vi alltid haft och som Göteborg är byggt på, vårt vatten. Sjöfartsmuseet kan kopplas samman med Amerikakajen genom en ”gångbyggnad”.

Ostindiefararen Götheborg kan få ny hemmahamn

Idag är Ostindiefararen Götheborg ett historiskt besöksmål i Göteborg och ett skepp lastat med upplevelser. Här får besökaren ta del av allt från fängslande berättelser och tjärdoftande skeppsbyggnadskonst till knopkurser och kulinariska fröjder i en tidstypisk 1700-talsmiljö. Genom att skapa en ny kajplats till henne, vid Amerikakajen, knyts hon naturligt ihop med vår stolta historia.

Säkra en plats för Maritiman och dess verksamhet

Det flytande muséet Maritiman, har under många år byggt sin verksamhet vid Packhuskajen. Maritimans fartyg representerar årtionden av tekniska innovationer, geopolitiska händelser och mänsklig kreativitet, uppfinningsrikedom och yrkeskunskap. Stiftelsen arbetar varje dag för att sprida kunskap om den maritima historien åt våra besökare. Maritiman är både ett upplevelsecenter och en central del av Göteborgs flytande kulturarv.

Genom att flytta Maritimans verksamhet till Amerikakajen skulle även detta flytande museum kunna stärka upp sin verksamhet mer långsiktigt och skapa en plats där nya fartyg, och mer teknik skulle kunna visas. Kajen skulle även kunna kompletteras med andra flytande verksamheter som återvinningspråmen, mässor och utställningar.

Närliggande delar av kajen kan hållas öppna för besökande segelfartyg, liksom andra historiska, men även nya innovativa farkoster.

Den stora emigrationen

Då Göteborgs hamn för många som emigrerade till USA var den sista platsen som de såg när de lämnade sitt hemland, bör denna historia lyftas. Emigranternas hus, som stängde 2021, var en stor tillgång för både återresande sverigeamerikaner och för de haft släkt som lämnat. Något av samlingarna ska finnas kvar, och detta är något som vi önskar utreda. Om det finns grunder för att återstarta Emigranternas hus vid Amerikakajen, skulle det få en naturlig sammankoppling med övriga besöksmål.

Besöksnäring som skapar både intresse och jobb

Sjöfarten och den maritima näringen står för en stor del av den svenska besöksnäringen. Vi vill även uppmärksamma besöksnäringen som ett starkt växande segment med stor potential för Sverige. Sverige och Göteborg har goda förutsättningar att öka den maritima turismen genom att utveckla det helt unika maritima kulturarvet. Arbetsmarknadsmässigt är besöksnäringen också en bransch värd att satsa på. För många unga ger näringen ett första instegsjobb på arbetsmarknaden och här är det en fördel att kunna många språk. Att arbeta i besöksnäringen ger också tillfällen att praktisera svenska, vilket bidrar till snabbare integrering i samhället.

Vi behöver nu utreda vidare om det finns intentioner från staten, regionen och hur platsen skulle kunna utvecklas i staden. Vi behöver ta modiga beslut, om satsningar som håller långsiktigt. Om satsningar som skapar stolthet, besöksnäring och som lär våra unga om de tider som varit. För hade vi inte haft havet, hade vi inte haft Göteborg.