• / Nyheter
  • / Centerföreträdare på partistämma i Karlstad

Centerföreträdare på partistämma i Karlstad

Kronoberg är väl representerat när Centerpartiet håller sin partistämma
i Karlstad den 26-29 september.

Här kommer 15 ombud från hela länet att vara med om att lägga politiken för de kommande åren.

Partistämman ska behandla över 800 motioner där ett viktigt inslag blir det budgetförslag som regeringen med stöd av

Centerpartiet presenterade förra veckan och som innehåller skattesänkningar på 13 miljarder kronor..

-En stor del av dessa pengar kommer landsbygdens folk till del. Vi satsar på bredband, bekämpning av Granbarkborre, väg- och järnvägsunderhåll, ersättning till markägare, sänkt drivmedelsskatt mm.

Landsbygden är och förblir en central del av partiets politik. Vi arbetar varje dag med att värna landsbygdsskolor, service i små orter, trygghet, nära vård och omsorg.

Det är sådant som gör skillnad i Kronoberg och i hela landet, säger Per Schöldberg, riksdagsledamot och ordförande för Centerpartiet i Kronoberg.

Följande företräder Centerpartiet i Kronoberg på partistämman:

Anneli Ahlqvist, anneli.ahlqvist@skola.ljungby.se, 070-669 40 08, Ljungby

Mikael Andersson, mikael.andersson@centerpartiet.se, 073-153 53 98, Distriktet

Maria Asplund, maria-a@live.se, 073-030 68 68, Markaryd

Britt-Louise Berndtsson, britt-louise.berndtsson@kronoberg.se, 073-844 92 16, Distriktet

Patrik Davidsson, patrik.davidsson@centerpartiet.se, 070-515 70 93, Distriktet

Tomas Harrysson, tomas@virestad.se, 076-519 42 96, Älmhult

Ingrid, Hugosson, ingrid.hugosson@gmail.com, 073-202 12 67, Uppvidinge

Andreas Håkansson, andreas_hakansson@live.se, 073-046 90 43, Växjö

Anna Johansson, anna.16542@telia.com, 070-609 51 91, Tingsryd

Anders Jonsäng, jonsang.anders@telia.com, 070-764 03 57, Lessebo

Golnoush Lundén, Khadijehlunden@gmail.com, 073-699 06 39, Distriktet

Gusten Mårtensson, gusten.martensson@gmail.com, 073-833 55 59, Distriktet

Irene Olofsson, irene.olofsson@centerpartiet.se, 070-679 11 13, Distriktet

Per Schöldberg, per.scholdberg@riksdagen.se, 070-869 49 25, Distriktet

Hagart Valtersson, hagart.valtersson@hotmail.com, 070-547 12 18, Alvesta

Hälsar
Helen Spännäri
Centerpartiet Kronoberg
0470-130 73