Politisk vilja till samarbete

I en debattartikel i Smp 250520 beskriver den nya majoriteten (S+M) i Region Kronoberg utvecklingen i regionen. Vi kan konstatera att flera av de resultat som nu majoriteten skördar frukterna av är åtgärder som det tidigare Alliansstyret sjösatte.

Exempel som minskat hyrberoende och fler fastanställda sjuksköterskor, fokus på minskad sjukskrivning och förbättrad arbetsmiljö genom arbete med friskfaktorer och en ekonomisk vändning (som också delvis beror på statsbidrag). Även arbetet med att skapa en öppnare kultur och positiv arbetsmiljö var ett arbete som sattes igång under vårt styre.

Allians för Kronoberg (KD, C och L) ser positivt på att man fortsatt det goda arbetet som startat tidigare. Som så ofta handlar goda resultat om förmågan att kunna arbeta långsiktigt och målinriktat. Vi är stolta över det arbete som vi satt igång och som nu ger resultat.

Framgångsrika regioner brukar bygga på en stor samsyn och förmåga till samarbete över partigränser. Framgångsrika regioner bygger också sina strategier på en politisk vilja till samarbete men tyvärr finns det mer att önska från den nuvarande majoriteten. Öppenhet och dialog från majoritet till opposition lyser med sin frånvaro. Vi är därför mer oroliga för kommande effekter av beslut i frågor som långsiktigt påverkar regionen. Våra invånare förväntar sig att politiken kan hitta breda överenskommelser i viktiga frågor men då måste dialogen med majoritet och opposition ta större plats.

En dialog där vi i Allians för Kronoberg skulle önska större satsningar på primärvården och den nära vården, liksom insatser för att stärka vård för barn och unga inom t ex barn-och ungdomspsykiatrin och barn-och ungdomshabiliteringen.

Vår dörr står alltid öppen för dialog om långsiktiga lösningar för kronobergarnas bästa!

Elizabeth Peltola, gruppledare

Allians för Kronoberg