Prova Emmabodamodellen
%20ACO%20o%20IF.jpg)
Våra äldre som har hemtjänst får träffa alldeles för många olika personer. Det måste gå att organisera arbetet på ett annat sätt. I Emmaboda arbetar de på ett annat sätt, med små arbetslag och ett nära chefsskap. Det borde Katrineholms kommun titta närmare på, anser Centerpartiets gruppledare Inger Fredriksson och Ann-Charlotte Olsson, partiets ledamot i Vård- och omsorgsnämnden.
Centerpartiet lägger därför fram förslaget i en motion till kommunfullmäktige att kommunen ska prova Emmabodamodellen inom ett område i kommunen.
Här följer motionen i sin helhet:
Motion till kommunfullmäktige i Katrineholm om att
Prova Emmabodamodellen
Äldreomsorgen har under pandemiåret 2020 satts under svår press och verksamhetsutvecklingen har satts på vänteläge. När nu vaccineringen av äldre och personal börjar få genomslag är det läge att vidareutveckla verksamheten.
Många äldre med hemtjänst klagar över antalet olika personer som kommer för att hjälpa dem med de vardagsuppgifter som de inte längre klarar av på egen hand. Det här kallas också personalkontinuitet. För 2020 var medeltalet i Katrineholm under en 14-dagarsperiod 16 olika personer. Det är en mer än i riket än övrigt. Det betyder också att vissa besöks av ännu fler personer.
En del i att känna sig trygg är att veta vem som kommer när du behöver hjälp och att inte så ofta behöva förklara hur just du vill ha det i ditt hem. Även för hemtjänstens personal måste det vara en fördel att besöka ett mindre antal personer som du då kan lära känna närmare.
Emmaboda kommun har blivit riksbekant för sitt sätt att organisera sitt arbete. De arbetar med ett verksamhetsnära ledarskap, med mindre arbetsgrupper av självständigt arbetande omsorgsassistenter som har ansvar för ett antal personer, de kan bo hemma eller på ett omsorgsboende. Arbetsgruppen arbetar utan digitala planeringssystem och lägger själva upp sina arbetsdagar utifrån vad individerna vill ha hjälp med. Hemtjänsten arbetar anropsstyrt genom att de som behöver hjälp använder sitt trygghetslarm för att kalla på hemtjänsten. Med små grupper blir det möjligt att lösa uppgifterna så att alla blir nöjda.
Alla omsorgsassistenter har heltidstjänster. Trots den höga personalkontinuiteten, så är personalkostnaden låg. Frisknärvaron är 98 procent.
Centerpartiet anser att detta arbetssätt, Emmabodamodellen, har så stora fördelar för såväl enskilda som för de anställda, att det borde provas inom Katrineholms kommun. Ett försök i ett avgränsat område, skulle kunna avgöra om metoden sedan ska införas i hela kommunen.
Centerpartiet yrkar:
Att Katrineholms kommun provar att arbeta enligt ”Emmabodamodellen” inom ett avgränsat område, exempelvis Björkvik.
Katrineholm 22 mars 2021
Inger Fredriksson (C) Ann-Charlotte Olsson (C)