Täby
Centerpartiet lokalt

Här hittar du våra medlemmar som har förtroendeuppdrag

Förtroendevalda

Kommunfullmäktigegrupp

Detta är våra förtroendevalda i kommunfullmäktige

Från vänster Benita Funke. Daniel Wemmergård, Pietro Marchesi, Annica Nordgren, Mats Wilhelmsson, Lena Kvarnström och Roger Björkbacka

Här är alla våra uppdrag (under uppdatering)



Annica Nordgren
Hägernäs


Uppdrag:

Kommunalråd

Gruppledare Kommunfullmäktige

Ledamot Kommunstyrelsen och utskott USF (stadbyggnad och fastighet)

Ledamot Trygg i Täby

Ordförande Södra Roslagens miljö- och hälsoskyddsnämnd


telefon: 076-1398146

e-post. annica.nordgren@centerpartiet.se



Benita Funke
Gribbylund


Uppdrag:

Ledamot Kommunfullmäktige

Ledamot Barn- och grundskolenämnden

Vigselförättare (svenska, engelska, tyska, spanska)


telefon: 073-350 28 18

e-post: benita.funke@centerpartiet.se



Daniel Wemmergård
Hägernäs


Uppdrag:
Ledamot Kommunfullmäktige
Ledamot Stadsbyggnadsnämnden
Ordförande Miljö, drift- och trafiksäkerhetsutskottet
Ledamot lov- och tillsynsutskott


telefon: 070-7177275

e-post : daniel.wemmergard@taby.se



Stefan Norell
TäbyKyrkby


Uppdrag:

Ledamot Kommunfullmäktige
Ledamot Kultur- och fritidsnämnden


telefon: 070-8217129
e-post: stefan.norell@taby.se

  


Roger Björkbacka
Gribbylund


Uppdrag:

Ledamot Kommunfullmäktige

Ersättare Kommunstyrelsen
Ledamot i Gymnasie och näringslivsnämnden

telefon:072-2329373

e-post: roger.bjorkbacka@centerpartiet.se



Pietro Marchesi
Näsby Park

Uppdrag:

Ersättare i Kommunfullmäktige
Ersättare i Stadsbyggnadsnämnd
Ersättare i Barn- och grundskolenämnd
KF Arvodesberedning
Skönhetsråd

Ersättare i Norrvatten
Ersättare i Käppala


telefon:072-3862304

e-post: pietro.marchesi@centerpartiet.se



Lena Kvarnström
Vallatorp


Uppdrag:

Ersättare Kommunfullmäktige

Ledamot Socialnämnden
Ledamot Socialutskott


telefon: 070-9860963

e-post: lena.kvarnstrom@centerpartiet.se


Mats Wilhelmsson
Roslags Näsby

Uppdrag:

Ersättare Kommunfullmäktige
Ledamot KF valberedning
Ersättare Krisledningsnämnd
Ersättare Kultur- och fritidsnämnd

telefon: 070-3615281

e-post: mats.wilhelmsson@centerpartiet.se


Gösta Rappe

Ella park


Uppdrag:
Ledamot Täby Miljövärme AB

Ersättare Täby Holding AB

telefon: 070-8109090

e-post: gostarappe@audioteco.se



Per-Åke Evén

Ella park


Uppdrag

vice ordförande Täby Holding AB

telefon: 073-0510137

e-post: perake @ telia.com



Thomas Dansk
Ella gård


Uppdrag:

Ersättare i Stadsbyggnadsnämnd

telefon: 073-2300225

e-post: thomas.dansk@centerpartiet.se


Britt Engdahl
Täby Kyrkby


Uppdrag:
Ersättare överförmyndarnämnd

telefon: 0708-74 15 84

e-post: britt.engdahl@gmail.com


Cecilia Silvwerbrand
Skarpäng


Uppdrag:
Ersättare Kultur- och Fritidsnämnden


telefon:
e-post: cecilia.silferbrand45@gmail.com


Stefan Wångstedt
Täby centrum


Uppdrag

Ledamot Lantmäterinämnden
Täby miljövärme AB


telefon: 070-9741188

e-post: stefan@swlab.se


Siv Mari Skarp Andersson
Hägernäs


Uppdrag:
Ersättare Socialnämnden


telefon: 070-7352047
epost: siv-mari.skarp@taby.se


Johan Södeberg
Täby centrum

Uppdrag:
Ersättare Lantmäterinämnd

telefon: 08-768 41 14

e-post: johan.sbg@gmail.com


Andreas Funke
Gribbylund


Uppdrag: Valnämnd


telefon:

e-post: andreas.funke@centerpartiet.se


Urban Thornberg

Viggbyholm


Uppdrag: Revison


telefon: 070-5087217

e-post: urban.thornberg@taby.se


Pernilla Staaf

Erikslund


Uppdrag:

Ersättare Gymnasie och näringslivsnämnd


telefon:

e-post: pernilla.staaf@taby.se


Lars Beck

Gribbylund


Uppdrag:

Ersättare Lantmäterinämnden


telefon:

e-post: lars.beck@taby.se