Förtroendevalda

Engagera dig i Centerpartiet!

Göran Johansson, ordförande i Centerpartiet, 072-505 82 64

Annelie Hermansson, Centerkvinnorna, tfn 070-314 65 03

Gustav Malm, Centerpartiets Ungdomsförbund, tfn 072- 202 28 23

Nedan hittar du kontaktuppgifter till Centerpartiets förtroendevala politiker i Värnamo

Kommunfullmäktige Centerpartiet

Gruppledare
Maria Johansson
Kyrkvägen 23 Runstensholm
331 97 Värnamo
070-272 91 17
kyrkvagen23@tanno.se

Hans-Göran Johansson, e-post: hans-goran.johansson@varnamo.se

Haris Sibonjic, e-post: haris.sibonjic@politiker.varnamo.se

Inger Axelsson, e-post: inger.axelsson@politiker.varnamo.se

Stefan Widerberg, e-post: stefan.widerberg@politiker.varnamo.se

Mikael Karlsson, e-post: mikael.karlsson@politiker.varnamo.se 

Gabrielle Davidsson, e-post: gabrielle.davidsson@politiker.varnamo.se

Maria Johansson, e-post: maria.johansson@politiker.varnamo.se

Laila Sedin, e-post: laila.sedin@politiker.varnamo.se

Johan Hilding, e-post: johan.hilding@politiker.varnamo.se

Eva Eriksson, e-post: eva.eriksson@politiker.varnamo.se

Ersättare

Bengt Einarsson, Katarina Landin, Göran "Wille" Johansson, Rania Khalil, Qendresa Cani


Kommunstyrelsen

Hans-Göran Johansson, Centerpartiet, ordförande

hans-goran.johansson@varnamo.se

Gabrielle Davidsson, Centerpartiet

gabrielle.davidsson@politiker.varnamo.se

Inger Axelsson, Centerpartiet

inger.axelsson@politiker.varnamo.se

Ersättare

Mikael Karlsson, Centerpartiet

mikael.karlsson@politiker.varnamo.se

Bengt Einarsson, Centerpartiet

bengt.einarsson@politiker.varnamo.se

Sofia Ljungkvist, Centerpartiet

sofia.ljungkvist@politiker.varnamo.se

Tekniska utskottet

Gabrielle Davidsson, Centerpartiet

Ersättare

Hans-Göran Johansson, Centerpartiet


Barn och utbildningsnämnden

Maria Johansson, Centerpartiet, ordförande,

maria.johansson@politiker.varnamo.se

Malin Eriksson, Centerpartiet,
malin.eriksson@politiker.varnamo.se

Ersättare

Rania Khalil, Centerpartiet, rania.khalil@politiker.varnamo.se

Maja Ljungqvist, Centerpartiet, maja.ljungqvist@politiker.varnamo.se


Kulturnämnden

Tommy Sörensson, Centerpartiet
tommy.sorensen@politiker.varnamo.se

Ersättare

Raymond Pettersson
070-713 28 05 mobil
raymond.pettersson@gmail.com


Medborgarnämnden

Göran Johansson, Centerpartiet
goran.johansson@politiker.varnamo.se

Theresa Eriksson, Centerpartiet
theresa.eriksson@politiker.varnamo.se

Ersättare

Eva Eriksson, Centerpartiet
eva.eriksson@politiker.varnamo.se


Samhällsbyggnadsnämnden

Stefan Widerberg, Centerpartiet, ordförande
stefan.widerberg@politiker.varnamo.se

Göran Pettersson, Centerpartiet
goran.pettersson@politiker.varnamo.se

Ersättare

Maria Harrysson, Centerpartiet
maria.harrysson@politiker.varnamo.se

Stefan Källberg, Centerpartiet
stefan.kallberg@politiker.varnamo.se


Omsorgsnämnden

Katarina Landin, Centerpartiet, förste vice ordförande
katarina.landin@politiker.varnamo.se

Ersättare

Jane Wangari Gikandi, Centerpartiet
jane.gikandi@politiker.varnamo.se

Helena Berntsson, Centerpartiet
helena.berntsson@politiker.varnamo.se


Servicenämnden

Haris Sibonjic, Centerpartiet, ordförande, e-post:haris.sibonjic@politiker.varnamo.se

Johan Hilding, Centerpartiet, e-post: johan.hilding@politiker.varnamo.se

Ersättare

Peter Lagermann, Centerpartiet, e-post: alf-peter.lagerman@politiker.varnamo.se


Upphandlingsnämnden

Laila Sedin, Centerpartiet, förste vice ordförande

Ersättare

Thomas Carlzon, Centerpartiet


Valnämnden

Åke Carlsson, Centerpartiet

Ersättare

Bengt Ljungberg, Centerpartiet

Kommunrevisionen

Leif Nygren
Gunnabo 8
330 15 Värnamo
070-2030177
Leif.nygren@vmomail.se

Jan-Olof Karlsson (C)


Finnvedsbostäder AB

Lars Lejon, ordförande
Hjortsjö Södergård,
330 17 Rydaholm.
0370-65 03 64 fax.

Ersättare:
Annelie Hermansson
Klarbärsv. 3
331 43 Värnamo
0370-465 03
e-post: a5.hermansson@telia.com

Värnamo Energi AB

Maria Leifland, tfn 070-300 09 23

Ersättare

Axel Pettersson, tfn 070-825 06 54

Värnamo kommunala Industrifastigheter AB

Stefan Bjällsjö, vice ordförande
Kvarnängsgatan 14
331 34 Värnamo
070 6341488
stefan@steform.se

Ersättare

Torbjörn Egerhag
Söråsen
330 15 Bor
070-5364226
torbjorn.egerhag@kdfeddersen.com

Värnamo stadshus AB

Hans-Göran Johansson, ordförande
Maramö Södergård, 331 92 Värnamo
0370-37 71 02 arbete
070-519 27 11 mobil
Hans-Goran.M.Johansson@varnamo.se

Regionala uppdrag

Ledamot i regionfullmäktige
Ledamot i nämnden för arbetsmarknad, näringsliv och attraktivitet
Vice ordförande i Jönköpings läns museum, Folkbildningsrådetets representantskap, SKR:s kongress, repr. i AER och Länsmuseernas Samarbetsråd.
Ersättare i Jönköpings läns arkivförbund
Raymond Pettersson
Malmstensgatan 52,
331 41 Värnamo.
0370-169 35 b, 070-713 28 05 mobil

Ersättare i nämnden för Folkhälsa och Sjukvård
Andre ersättare i Regionfullmäktige
Razvan Ionut Nichitelia, Värnamo, tfn 070-515 47 17

Tredje ersättare i Regionfullmäktige
Ing-Marie Karlsson, Bredaryd, tfn 070-687 71 94

Bli medlem i Centerpartiet

Om alla som röstar på Centerpartiet rekryterar en person till, får vi dubbelt så mycket att säga till om i svensk politik. Om vi hjälps åt behövs det inte mycket för att öka vårt inflytande med 100 procent.