Värnamo
Centerpartiet lokalt
  • / Förtroendevalda

Förtroendevalda

Bild

Kontakta kretsordförande
Eva Eriksson
Bröttjestad Västergården 2
330 10 Bredaryd
073 0575634
vastergarden2@hotmail.com

Nedan hittar du kontaktuppgifter till förtroendevala politiker i Värnamo

Kommunfullmäktige Centerpartiet

Gruppledare
Maria Johansson
Kyrkvägen 23 Runstensholm
331 97 Värnamo
070-272 91 17
kyrkvagen23@tanno.se

Hans-Göran Johansson
Maramö Södergård, 331 92 Värnamo
0370-37 71 02 arbete
070-519 27 11 mobil
Hans-Goran.M.Johansson@varnamo.se

Patrik Ljungkvist
Nunnegatan 25
331 51 Värnamo
070-814 06 30
patrik.ljungkvist@centerpartiet.se

 

Gunnel Elf
Horda Södragård 1
330 18 Horda
070-525 24 11
gunnel.elf@horda.se

 

Stefan Widerberg
Getterslid
330 17 Rydaholm
0370-654469 (hem)
0372-40800
073-0644305
getterslid@telia.com

Eva Eriksson
Västergården 2, Bröttjestad
330 10 Bredaryd
0370-841 34
073-057 56 34
vastergarden2@hotmail.com

Haris Sibonjic
Storgatan 65
331 31 Värnamo
070-3453556
sibonjic@hotmail.com

Raymond Pettersson
Malmstensgatan 52,
331 41 Värnamo.
0370-169 35 b,
070-713 28 05 mobil
raymond.pettersson@gmail.com

Ersättare:

Johan Hilding
Nordskog Hånger
331 94 Värnamo
037041413 (hem)
070-5740582
hilding.nordskog@gmail.com

Helena Berntsson
Värnamovägen 7A, Hånger
331 94 Värnamo
0370-10161 (hem)
076-8101618
helena_berntsson@hotmail.com

Nermina Smajlovic

 

 

Kommunstyrelsen:

Hans-Göran Johansson (C), ordförande
Maramö Södergård, 331 92 Värnamo
0370-37 71 02 arbete
070-519 27 11 mobil
Hans-Goran.M.Johansson@varnamo.se

Stefan Widerberg
Getterslid
330 17 Rydaholm
0370-654469 (hem)
0372-40800
073-0644305
getterslid@telia.com

Ersättare:

Haris Sibonjic
Storgatan 65
331 31 Värnamo
070-3453556
sibonjic@hotmail.com

Eva Eriksson
Västergården 2, Bröttjestad
330 10 Bredaryd
0370-841 34073-057 56 34
vastergarden2@hotmail.com

Barn och utbildningsnämnden

Malin Eriksson
Bröttjestad Västergården 2,
330 10 Bredaryd
0370-841 34 b
073 3768243
vilhelm@vmomail.se

Ersättare:

Anna Thorén
Ulås Prästgård
331 97 Värnamo
070-899 29 73
ulas-lammogris@telia.com

Kulturnämnden:

Raymond Pettersson
Malmstensgatan 52,
331 41 Värnamo.
0370-169 35 b,
070-713 28 05 mobil
raymond.pettersson@gmail.com

Ersättare:

Theresa Eriksson
Gärdesvägen 7
331 30 Värnamo
072-3172454
theresa.eriksson@sv.se

Medborgarnämnden:

Maria Johansson, ordförande
Kyrkvägen 23 Runstensholm
331 97 Värnamo
0370-210 48 (hem)
0370-69 73 48 (arbete)
070-272 91 17
kyrkvagen23@tanno.se

Joe Aronsson (C)
Lillegårdsgatan 7B
331 30 Värnamo
0370-191 89
papa.joe@hotmail.com
Mobil 070-282 32 73

Ersättare:

Razvan-Ionut Nichitelea
Skogsvägen 9
331 51 Värnamo
070-515 47 17
razvannichitelea@yahoo.com

Samhällsbyggnadsnämnden

Haris Sibonjic
Storgatan 65
331 31 Värnamo
070-3453556
sibonjic@hotmail.com


Ersättare:

Tommy Sjöström
Lergården 2
331 15 Bor
070-543 36 88
tommysjostrom@telia.com

Omsorgsnämnden:

Katarina Landin
Hamra Lunnagård 2
331 10 Bredaryd
0370-841 23
070-2647654
kattalan@hotmail.com

Ersättare:

Helena Berntsson
Värnamovägen 7A, Hånger
331 94 Värnamo
0370-10161 (hem)
076-8101618
helena_berntsson@hotmail.com

Servicenämnden

Helena Ruderfors, ordförande
Farmvägen 16
330 12 Forsheda
070-6913544
hruderfors@gmail.com

Johan Hilding
Nordskog Hånger
331 94 Värnamo
037041413 (hem)
070-5740582
hilding.nordskog@gmail.com

 

ersättare:

Nermina Smajlovic
Bunkegatan 5
331 52 Värnamo
073-7755280
nerminasmajlovic@hotmail.com

Hanna Karlsson
Hamra Håkansgård
330 10 Bredaryd
070-3577675
hanna.karlsson81@yahoo.com

Upphandlingsnämnden

Gunnel Elf, vice ordförande
Horda Södragård 1
330 18 Horda
070-525 24 11
gunnel.elf@horda.se

Ersättare:

Klas Uvebrant
Dannäs Lilla Gavlö 2
330 12 Forsheda
0370-45051
073-0280838
klas.uvebrant@dannas.se

Valnämnden

Åke Carlsson
Mossle Brockegård
331 91 Värnamo
073-3920751

Ersättare:

Hildegard Ek
Thure Sällbergsgatan 25
331 32 Värnamo
0370-144 87
hildegard.ek@tele2.se

Kommunrevisionen

Leif Nygren
Gunnabo 8
330 15 Värnamo
070-2030177
Leif.nygren@vmomail.se

Finnvedsbostäder AB
Lars Lejon, ordförande
Hjortsjö Södergård,
330 17 Rydaholm.
0370-65 03 64 fax.
lars.lejon@hordagruppen.com

Ersättare:
Annelie Hermansson
Klarbärsv. 3
331 43 Värnamo
0370-465 03
e-post: a5.hermansson@telia.com

Värnamo Energi AB

Bengt KR Johansson
Kyrkvägen 23 Runstensholm
331 97 Värnamo
0370-210 48 (hem)
070-5139592
kyrkvagen23@tanno.se

Ersättare:

Thomas Johansson
Hånger Rydenet 1
330 12 Forsheda
070-5307428
thomas.johansson@tidsam.se

Värnamo kommunala Industrifastigheter AB

Stefan Bjällsjö, vice ordförande
Kvarnängsgatan 14
331 34 Värnamo
070 6341488
stefan@steform.se

Ersättare:

Torbjörn Egerhag
Söråsen
330 15 Bor
070-5364226
torbjorn.egerhag@kdfeddersen.com

Värnamo stadshus AB

Hans-Göran Johansson, ordförande
Maramö Södergård, 331 92 Värnamo
0370-37 71 02 arbete
070-519 27 11 mobil
Hans-Goran.M.Johansson@varnamo.se

Ersättare:

Stefan Widerberg
Getterslid
330 17 Rydaholm
0370-654469 (hem)
0372-40800
073-0644305
getterslid@telia.com

Nämndemän

Gunilla Fransson
Skogsgläntan, Gällaryd
330 15 Bor
0370-652045 (hem)
0730-359389
gunilla@gallaryd.se

Gun Gustavsson
Bröttjestad Norregård
330 10 Bredaryd
0370-841 56

Stiftelsen Borgen

Stefan Bjällsjö
Kvarnängsgatan 14
331 34 Värnamo
070 6341488
stefan@steform.se

Ersättare:

Andreas Wendel
Smultronvägen 8
331 43 Värnamo
070-537 17 46
andreas__wendel@hotmail.com

Stiftelsen Forshedabadet

Susanne Eriksson
Fållavägen 40
330 12 Forsheda
0370-813 19
070-210 59 79
072-578 13 19

Ersättare:

Thomas Pettersson
Tegvägen 45
331 12 Forsheda

Ledamot i regionfullmäktige

Ordförande i Jönköpings läns museum

Ersättare i Jönköpings läns arkivförbund

Ersättare i nämnden för arbetsmarknad, näringsliv och attraktivitet.

Raymond Pettersson
Malmstensgatan 52,
331 41 Värnamo.
0370-169 35 b, 070-713 28 05 mobil
e-post: Raymond.pettersson@gmail.com hemsida: centerpartiet.se/raymond blogg: raymondpettersson.blogspot.com