Norrtälje
Centerpartiet lokalt
  • / Kontakt
  • / Alla förtroendevalda i Norrtälje kommuns nämnder och styrelser

Alla förtroendevalda i Norrtälje kommuns nämnder och styrelser 2019-2020 

Boris Andersson, Gottröra

Ledamot i Bygg- och miljönämnden

Karin Broström, Roslagsbro 

Vice ordförande i Val- och demokratinämnden

Tfn 0176- 23 70 24, 070-723 70 61

E-post: karin.brostrom@norrtalje.se

Peter Cederholm, Norrtälje

Ledamot i Utbildningsnämnden

Jacob Christman

Ersättare i Barn- och skolnämnden

Patrik Dahl, Malsta

Ordförande i Utbildningsnämnden och ledamot i kommunfullmäktige

Tfn 0730-356852

E-post: patrik.dahl@telia.com

Anna Eneroth, Norrtälje

Ersättare i Kultur- och Fritidsnämnden

Gunnar Englund, Husinge, Väddö 

Ersättare i Kommunstyrelsen, vice ordförande i Norrtälje Energi och ersättare i kommunfullmäktige

Tfn 070-493 10 97

E-post: gunnar.englund@norrtalje.se

Gunnar Enlund, Norrtälje

Ledamot i Socialnämnden

Bengt Ericsson, Norr-Nånö, Estuna 

Ordförande i Kultur- och fritidsnämnden

Tfn 0176-14203, 0706-93 88 77

E-post:bengt.ericsson@norrtalje.se, bengt14203@telia.com

Christina Ericsson, Norr-Nånö, Estuna  

Ersättare i Val- och demokratinämnden

Henrik Eriksson, Hallstavik

Ledamot i Barn- och skolnämnden
Ledamot i Stockholms läns landsting

Clas Forsgren, Hallstavik

Kommunrevisor

Tfn: 076-82 87 444 el. 0175-202 47

E-post clas.forsgren@norrtalje.se

Eva Hindersson, Bergshamra

Ersättare i Utbildningsnämnden 

Claes Holmström, Roslagsbro 

Vice ordförande i Roslagsbostäder AB

E-post: claes.holmstrom@norrtaljesportcentrum.se

Tfn 0176- 23 51 37, 070-147 16 34

Sofia Händel, Söderbykarl

Ersättare i Teknik- och klimatnämnden

Bengt Jansson, Yxlan

Ersättare i Teknik- och klimatnämnden

Berit Jansson, Edebo

Ordförande i stiftelsen Roslagsmuséet, vice ordförande i Campus Roslagen

E-post: berit.jansson@centerpartiet.se

Carina Jansson, Roslagsbro

Ersättare i Kommunstyrelsen

E-post; carina.jansson2@norrtalje.se

Ronny Jansson, Roslagsbro 

Ledamot i Kultur-och fritidsnämnden 

E-post; ronny.aik@hotmail.com 

Tord Jansson, Rådmansö 

Ledamot i Stiftelsen Motorfabriken Pythagoras

Tfn 0176-412 50, 070-565 35 41

E-post: cirka@telia.com 

Anders Lehult, Bergshamra

Ledamot i Roslagsbostäder AB

Stefan Lindskog, Rimbo

Vice ordförande i Bygg- och miljönämnden

Tfn 0708-17 67 52

E-post: stefan@travels.nu

Maria Lodenius, Länna

Ledamot i Kultur- och fritidsnämnden

Per Lodenius, Länna 

Riksdagsledamot, ledamot i kommunfullmäktige och dess valberedning

Tfn 070-322 92 89

E-post: per.lodenius@riksdagen.se

Twitter: @PerLodenius

Tommy Lundqvist, Rimbo

Ordförande i Teknik- och Klimatnämnden, ledamot i kommunfullmäktige och ersättare i kommunstyrelsen

Tfn 0175- 715 87, 070-589 56 26

E-post: tommylundqvist@telia.com

Emelie Löthgren, Bergshamra

Andre vice ordförande i Kommunfullmäktige

Tfn 070-922 91 76

E-post: emelie@lothgren.com

Anders Olander, Norrtälje

Kommunalråd, ledamot i Kommunstyrelsen och dess arbetsutskott, ledamot i Kommunfullmäktige, ersättare i Kommunalförbundet Sjukvård och omsorg

Tfn 070 671 23 04

E-post: anders.olander@centerpartiet.se

Lilja Olander, Norrtälje 

Ersättare i Barn- och skolnämnden

Tfn 073-686 55 79

E-post: lilja.g.olander@gmail.com

Kule Palmstierna, Norrtälje

Ledamot i Socialnämnden

Tfn 076-142 08 02

E-post: kulepx@tele2.se

Kurt Pettersson, Roslagsbro 

Ledamot i Norrtälje Naturvårdsstiftelse

E-post: Kurt.Pettersson@ebc.uu.se

David Säll, Norrtälje

Ersättatre i Bygg- och miljönämnden

Jane Trepp, Väddö  

Ersättare i Kommunfullmäktige, ledamot i Kommunalförbundet Sjukvård och omsorg

Tfn 070-511 12 49

E-post: jane.trepp@norrtalje.se

Åsa Wärlinder, Estuna

Ledamot i Kommunfullmäktige, ledamot i Teknik- och Klimatnämnden

Tfn 0702-15 25 15

E-post: asa.warlinder@norrtalje.se

Karina Åberg, Rånäs

Ledamot i Barn- och skolnämnden